• Bakhurynskyi Barristers
  • Блог
  • Чи можливо виселити членів сім`ї власника квартири (у тому числі й колишніх)?

Виселення

06 Січня 2022

Сам по собі факт реєстрації особи за згодою власника квартири у спірній квартирі, укладення договорів на житлово-комунальні послуги та оплата цих послуг не є безумовною підставою вважати (без укладення відповідного письмового договору найму), що така особа набула статусу наймача житлового приміщення (висновки Верховного Суду у Постанові від 21.01.2021 у справі №564/1009/19).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21 серпня 2019 року у справі № 569/4373/16-ц (провадження № 61-33530св18) сформулювала правові висновки, що виселення особи з житла без надання іншого житлового приміщення можливе за умов, що таке втручання у право особи на повагу до приватного життя та права на житло, передбачене законом, переслідує легітимну мету, визначену пунктом 2 статті 8 Конвенції, та є необхідним у демократичному суспільстві. Навіть якщо законне право на зайняття житлового приміщення припинене, особа вправі сподіватися, що її виселення буде оцінене на предмет пропорційності у контексті відповідних принципів статті 8 Конвенції.

Велика Палата Верховного Суду вважає, що не є підставою для виселення членів сім`ї власника квартири, у тому числі й колишніх, сам факт переходу права власності на це майно до іншої особи без оцінки законності такого виселення, яке по факту є втручанням у право на житло у розумінні статті 8 Конвенції, на предмет пропорційності у контексті відповідної практики ЄСПЛ.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду вважає, що права членів сім`ї власника житла також підлягають захисту і позбавлення права на житло не лише має ґрунтуватися на вимогах закону, але таке втручання повинно бути виправданим, необхідним для захисту прав позивача та не покладати надмірний тягар на відповідача. Факт набуття права власності на квартиру не є підставою для позбавлення права на житло

Ознайомитися з повним текстом Постанови Верховного Суду від 21.01.2021 у справі № 564/1009/19 (провадження № 61-8412св20) можна за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/94623409

 

Вам потрібна допомога?

Ваші надійні адвокати з англійськими традиціями успіху